DMT (N,N-Dimetyltryptamín) je prírodná látka vyskytujúca sa v mnohých živých organizmoch, najmä v rastlinách. V ľudskej epifýze sa taktiež produkuje jej malé množstvo, čo pravdepodobne súvisí s chemickou podobnosťou s melatonínom (hormón spánku). Zaujímavosťou je, že francúzsky filozof Descartes považoval za sídlo duše práve ľudskú epifýzu.
Tento fakt je o to zaujímavejší, že DMT je jednou z najsilnejších nám známych psychedelických látok. DMT bolo po prvýkrát izolované v tridsiatych rokoch minulého storočia. Prvý, kto psychedelické účinky podrobne sledoval, bol maďarský chemik a psychiater Stephen Szára. Dnes v jeho odkaze pokračuje vyskumný tím okolo Ede Frecska na univerzite v Debrecíne.
DMT patrí do rodiny monoamínov, po orálnom požití dochádza k jeho rozkladu v žalúdku za pomoci enzýmu monoaminooxidázy a DMT teda neúčinkuje. Po intravenóznom podaní látky sa účinky dostavia takmer okamžite a zvyčajne úplne odoznejú do 30 minút od jej podania. Ak sa spolu s DMT zároveň orálne požije aj inhibítor enzýmu monoaminooxidázy (tzv. IMAO), dimetyltriptamín môže ukázať svoje silné psychedelické účinky. Tento fenomén sa už po stáročia (a pravdepodobne aj dlhšie) využíva v príprave šamanského ceremoniálneho nápoja najskôr známeho pod názvom ayahuasca alebo yagé.
Po viac ako dvadsiatich rokoch, kedy sa neuskutočnil žiadny výskum psychedelických látok s ľudskými dobrovoľníkmi, sa ako prvému podarilo získať takéto povolenie Dr. Rickovi Strassmanovi, ktorý skúmal práve DMT.
Séria troch štúdií na začiatku 90. rokov, z ktorých dve boli dvojito zaslepené a placebom kontrolované, sa uskutočnili so zdravými ľudskými jedincami, ktorým bolo v krátkom časovom úseku 4x za sebou intravenózne podané DMT.
Tento prelomový výskum priniesol niekoľko výsledkov, ktoré majú vplyv na dnešný psychedelický výskum:
- Viedol k vypracovaniu takzvaného The Hallucinogen Rating Scale (HRS), ktorý sa stal jedným zo štandardne používaných dotazníkov pri popisovaní zmenených stavov vedomia v súčasnom psychedelickom výskume.
- Ani na ľuďoch sa nepodarilo potvrdiť vznik tolerancie (ani skríženej tolerancie) na DMT, ktorá je typická pre iné klasické sérotonínové psychedeliká.
- Preukázal bezpečnosť administrácie psychedelických látok v kontrolovaných podmienkach a ustanovil základné bezpečné dávkovanie DMT pri klinických štúdiách s ľudskými jedincami.
- Posledná štúdia popisuje viazanie sa na 5HT1A receptor rovnako silnou afinitou ako aj na 5HT2 receptor. 5HT1A receptoru sa vo všeobecnosti pripisujú anxiolytické účinky (rozpúšťajú úzkosť a napätie)…
Okrem série týchto troch štúdií Dr. Rick Strassman publikoval niekoľko zásadných vedeckých článkov, ktoré sa zaoberajú možnosťou uskutočnenia psychedelického výskumu pod (vtedajšou) súčasnou legislatívnou situáciou i bezpečnosťou administrovania psychedelických látok ľudským subjektom. Otvorili tiež cestu k dnešnému stále narastajúcemu počtu štúdií so zdravými jedincamie aj ľuďmi trpiacimi rôznymi psychickými ťažkosťami.
V súčasnosti sa venuje viac vedeckej pozornosti vyššiespomínanej ayahuasce, ako samotnému DMT.
Súhrn spomínaných štúdií si môžete prečítať TU.
K tejto téme vznikol dokumentárny film (na podklade knihy, ktorá vyšla aj v českom jazyku), DMT: The Spiritual molecule, ktorý popisuje priebeh tohoto výskumua je dostupný online:
Mohlo by vás zaujímať: