Bol som na psychedelickom kongrese, jedol som hubové rizoto a počúval debatovať Poliačika o šamanoch

20. júl 2017, MILOŠ KREKOVIČ, Denník N

V Pezinku sa uskutočnilo doteraz nevídané podujatie. Nenechajte sa pomýliť psychedéliou v názve, v skutočnosti ide o vážne veci a väčšinou ich tak chápali aj účastníci kongresu.


Psychedeliká môžu liečiť depresiu, hovorí lekár, ktorý pokračuje vo výskume Stanislava Grofa

20. júl 2017, JURAJ HIPŠ, ciernalabut.sk

Psychiater a neurovedec FILIP TYLŠ skúma v pražskom psychiatrickom centre využitie psychedelických látok. Ukazuje sa, že psychedeliká vedia pomôcť ľuďom s depresiou a zdravým ľuďom zas môžu pomôcť v sebarozvoji. Treba s nimi však vedieť správne zaobchádzať, hovorí lekár.


Slovenský lekár, ktorý skúmal LSD a aj ho na sebe vyskúšal

Juraj Styk patril do tímu lekárov, ktorí v ČSSR skúmali účinky psychedelických látok. Aj neskôr, keď po auguste ʼ68 odišiel do zahraničia, mal možnosť legálne s nimi pracovať.


V Československu testoval LSD na druhých i na sebe. Dnes je proti jeho legalizácii

Psychiater Juraj Styk bol jedným z československých vedcov, ktorí skúmali účinky drog už v 60. rokoch. Je rád, že sa LSD vracia do vedy, no jej legalizáciu neodporúča.


Dočasný chaos v mozgu môže viesť k úľave od depresií

 LENKA UHEROVÁ, Science.sk

Život ohrozujúce ochorenia neoslabujú vždy iba telo, ale aj myseľ. Experimentálna liečba úzkostných a depresívnych stavov psychedelickými látkami ako LSD, alebo psilocybín, ktorý sa nachádza v niektorých hríboch, síce nie je novinkou, no po dlhej odmlke sa vracia do výskumu. Nedávno boli publikované štúdie, podľa ktorých môžu psychedeliká, ako napríklad psilocybín, dlhodobo zmierňovať negatívne psychické stavy pacientov.