18.02.2018

Mikrodávkovanie LSD: nootropikum alebo placebo?

Mikrodávkovanie LSD sa vo svojich účinkoch správa ako kombinácia amfetamínu a fluoxetínu, ale bez nežiadúcich účinkov. Príliš dobré na to, aby to bola pravda? Niektorí prisahajú na prospešnosť mikrodosingu, iní myslia, že je to len placebo efekt. Skúmali sme vedecké vysvetlenia, prečo by mikrodávkovanie skutočne mohlo fungovať a riziká s ním spojené a vyhodnotili sme aktuálne dôkazy.

Čítajte viac na SME


11.02.2018

Psychedeliká a duševné zdravie

„Keď užijete psilocybín, je to ako vziať si na palubu vlastného psychoterapeuta,“ povedal o svojom psychedelickom zážitku účastník štúdie. Rozšírenou poverou o psychedelikách je, že môžu u užívateľov spôsobiť duševnú poruchu. Údaje však ukazujú, že psychedeliká môžu mať práve celkom opačný efekt: poskytnúť pacientom úľavu od príznakov.

Čítajte viac na SME


18.01.2018

4000 Slovákov sme sa opýtali, ako užívajú drogy

V októbri sme dostali ponuku pripojiť sa ku Globálnemu drogovému prieskumu (GDS) 2018. Napriek tomu, že sme na celú prípravu mali len pár týždňov,  sme sa do projektu rozhodli pustiť, pretože jediné, čo v postfaktuálnom svete pomáha, sú seriózne dáta a rozumní partneri na strane úradov.

Čítajte viac na Denník N


01.01.2018

Váš mozog na psychedelických látkach

Steve Jobs popísal užitie LSD takto: „hlboká skúsenosť, jedna z najdôležitejších v mojom živote“. Ako to, že nepočujeme takú veľkú chválu na heroín, alkohol, alebo cigarety? Čím to je, že psychedeliká majú moc zmeniť životy k lepšiemu? Odpoveď je práve v unikátnom spôsobe, ktorým psychedeliká pôsobia na mozog. V tomto článku pôjdeme hlboko na molekulárnu úroveň – zábavným spôsobom.

Čítajte viac na SME


24.12.2017

Psychedelická skúsenosť

Pravdepodobne ste počuli o roztápajúcich sa stenách, chuti farieb a kaleidoskopických víziách. Také výrazné halucinácie bývajú typickým dôsledkom užitia vysokých dávok LSD alebo psilocybínu. U stredných dávok sú účinky jemnejšie. Farby vyzerajú živšie a vzory sa môžu meniť, ale užívateľ vačšinou nevidí veci, ktoré tam v skutočnosti nie sú.

Čítajte viac na SME


17.12.2017

Psychedelické látky a serotonínergný systém

Väčšina z nás pozná niekoho, kto užíval antidepresíva. Ale psychedeliká? To už nie je tak časté. Mnohí ľudia veria, že sú to látky nelegitímne a nebezpečné. Možno vás prekvapí informácia, že psychedelické látky ako LSD či psilocybín alebo látky ak MDMA majú s antidepresívami veľa spoločného. Oboje pôsobia na ten istý neuroprenášač v mozgu: serotonín.

Čítajte viac na SME


12.12.2017

Využitie psychedelických látok v medicíne

Psychedelické látky sa zdajú byť budúcim prielomovým objavom v starostlivosti o duševné zdravie. Liečiť depresiu “tripovaním” – to vážne..!? Na prvý pohľad sa môžu psychedelické látky zdať dosť desivé. Pravdepodobne ste už niekedy v živote počuli príbehy o tom, ako LSD niekomu spôsobilo schizofréniu, flashbacky, alebo o tom, že ľudia pod jeho vplyvom vyskočili z okna, pretože si mysleli, že vedia lietať. Na niektorých z týchto príbehov je zrnko pravdy, zatiaľ čo iné sú len legendami.

Čítajte viac na SME